3 en dienstvoorschriften, waarvan nog heden gebruik wordt gemaakt, zijn van hem afkomstig. Aan alles, wat technische vooruitgang zou kunnen brengen, heeft hij zich gewijd. Onnoemelijk veel heeft hij kunnen presteeren, dank zij de medewerking van het Diensthoofd in die dagen, en de sti mulans, die hij van die zijde voortdurend heeft gehad. Niets was hem onverschillig. Naast onderwerpen, de hoogere tech niek betreffende, heeft hij elementaire en toch volmaakt- wetenschappelijke vereffeningsmethodes ontworpen ten be hoeve van de middelbare krachten. Zelfs instructies voor het lagere personeel zijn door hem op voortreffelijke wijze samengesteld. Jarenlang zijn de woorden „Kadastrale tech niek" en de naam „Van der Tas" onafscheidelijk aan elkander verbonden geweest. Zelfs na zijn pensionneering bleef zijn interesse voor het Kadaster onverflauwd. Hij heeft steeds zijn vreugde te kennen gegeven, dat zijn opvolgers den arbeid met dezelfde energie hebben voortgezet, waardoor onze dienst is kunnen opgroeien tot het huidige instituut. Volledigheidshalve willen wij nog in het kort de ambtelijke loopbaan van den Heer Van der Tas schetsen. Hij trad in 1886 in dienst en doorliep achtereenvolgens de verschillende rangen van adjunct-landmeter en landmeter. In 1912 werd hij benoemd tot Inspecteur en 6 jaren later tot Hoofd van den Kadastralen Dienst. Om gezondheidsredenen werd hij in 1921 op verzoek eervol uit 's Lands dienst ontslagen, nadat hem een hooge Koninklijke onderscheiding (het Officierskruis van de Oranje- Nassau-Orde) was toegekend. Met het heengaan van den Heer van der Tas is een belang rijk hoofdstuk van de geschiedenis van het Indische Kadaster afgesloten. Zijn naam zal nog lang in dankbare en eerbiedige herinnering voortleven. Hij ruste in vrede.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 5