11 Ik zal mij daarom bepalen tot het naar voren brengen van frappante punten in de voornaamste opeenvolgende meetbriefliggingen en rechtshandelingen. Er moet een huizenblok gedelimiteerd worden met zéér dichte bebouwing. De beoordeeling van den ouderdom der huizen is vaak lastig doordat moderniseering, die een indruk van nieuwheid wekt, heeft plaats gevonden. Als steunpunten vinden we hier een groot pakhuis en een klenteng, waarvan geschiedkundig vaststaat dat zij too jaar oud zijn en die beide in oude meetbrieven aangeduid worden. Verder komt ook hier tot uiting het reeds in dit tijdschrift vermelde „inpolderingssysteem" van Benkoelen: de, oorspronkelijke, door de Engelschen zéér breed opgezette wegen werden onrechtmatig door opvolgende eigenaren ten bate van hun perceelen voortdurend versmald, en dit komt op het terrein tot uiting door achter elkaar gelegen smalle vertrekken aan de straatzijden der perceelen. De scheidings muren tusschen die vertrekken correspondeeren meestal met de diepten der opeenvolgende steeds langer wordende G.L.- meetbrieven. Zeer dikwijls wijzen ook twee verschillende vloeren in één vertrek in die richting; de bij-cementeering der uitgebroken muur is dan nog duidelijk te onder kennen. Verder zij opgemerkt dat, ondanks deze wetenschap, men voorzichtig moet zijn met de inpassing der oude meetbrieven indien men slechts over het recente terreinbeeld beschikt en het gevaar is niet denkbeeldig dat, ondanks kloppende maten tusschen klaarblijkelijk oude muren, grenzen worden uitgezet die later in de diepte-richting der perceelen ver schoven dienen te worden. In ieder geval doet men goed de alleroudste beschikbare kaarten van zulk een blok te raadplegen en in dit speciale geval werd een dankbaar gebruik gemaakt van een militaire kaart van 1863 waarop het reeds gemelde pakhuis en de klenteng in hun recente toestand voorkomen. Ook het minuutplan 1915) bleek nuttige diensten te bewijzen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 18