12 Ik vervaardigde een kaarteering schaal i iooo der nieuwe meting (kaart A), een calque der 1863-meting (calque B) en drie situatieteekeningen der voornaamste meetbrieven (calques I, II en III) zoodat een en ander onderling vergeleken kan worden. De volle lijnen op I, II en III zijn de grenzen der bij de vermelde nummers behoorende meetbrieven stippellijnen geven de grens van den moedermeetbrief aan. De volle lijnen op kaart A zijn volgens de legenda muren en na eenig probeeren bleek al dadelijk dat verschillende typische 1863-punten nu nog op het terrein terug te vinden waren (huis- en grensmuurhoeken). De oude meetbrief- teekeningen zijn weliswaar onvoldoende georiënteerd doch het was, met eenige ervaring ter zake, gemakkelijk de plaats der oude meetbrieven op het terrein met zekerheid te bepalen; de breedte- en dieptematen klopten goed tusschen oude muren of klaarblijkelijke muurresten en de niet-kloppende maten bleken uitpassingen te zijn op voorafgaande meet brieven. (Bij een overlangsche splitsing van een diep perceel werd vaak alleen aan de straatzijde gemeten, de oude diepte- grenzen werden overgenomen, terwijl de nieuwe dieptegrenzen gemakshalve op de oude teekening werden uitgepast (zie bijv. 58.van P 432). Wat betreft den aard der verschillende mutaties moge ik verwijzen naar hetgeen daarover in het juridische deel van dit opstel voorkomt. Over het technische deel wil ik nog het volgende opmerken: We hebben hier twee moederperceelen P 306 en P 76 De letter P met een nummer verwijst naar een perceelskohier. Het perceelskohier is een kohier, aangelegd bij de opening van het Kadasterkantoor, en waarin successievelijk alle Benkoelineesche akten in zake I. en O. werden verwerkt. Het in de oudste akte behandelde perceel kreeg No. 1 (P 1) enz. Verder is het analoog, ook wat behandeling betreft, aan ons verpondingskohier, waarnaar het tenslotte verwijst. De aanleg van dit perceelskohier was noodig omdat het verpondingskohier van den G.L. dusdanig verward en onjuist was dat het niet mogelijk bleek de geschiedenis der perceelen te reconstrueeren. Bij het raadplegen der oude akten werd tevens een bundel van G.L. meetbrieven aangelegd door copieering der bij die akten behoorende exemplaren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 19