17 Het werd bij akte 13/1888 overgeschreven. Deze akte vermeldt dat een deel van P 76 en P 432 overgaat en is dus behoudens het vermelde sub A correct. In 1895, dus nog niet zoo lang geleden, praesteerde de ambtenaar I» en O. in samen werking met den G.L., het volgende: P 673 werd te samen met een stuk G, gr., omschreven bij mbr. 2/1894, overgeschreven en voor deze overgang werd een meetbrief zonder nummer afgegeven-welke als opschrift draagt „Extract uit den gecombineerde meetbrief No. 72/1888 en 2/1894". Het perceel G. gr, 2/1894 was op publieke veiling verkocht en werd door juistgenoemde inlijving bij een eigendoms perceel zonder meer tot eigendom verklaard Op advies van de Inspectie is e.e.a. geredresseerd door een aanteekening op mbr. 2/1894 dat de grenzen dusdanig dienen te loopen dat mede het reeds gemelde stuk a omschreven wordt, waardoor de onttrekking sub B ten i° weer ingelijfd wordt. De rechtsgeldigheid als eigendomsperceel van het aldus geredresseerde perceel mbr. 2/1894 is natuurlij k betwistbaar doch hierin dienen we te berusten, daar een onder de loupe nemen van de rechtsgronden waarop titels in Benkoelen worden ingeschreven, aan het licht zal brengen dat het overgroot gedeelte der aldaar gelegen perceelen geen eigendom is in den zin der wet. Feitelijk zou voor de meeste perceelen een eigendomsuitwijzing noodig zijn. En bij de beoordeeling van een en ander behoeven we ons dus slechts de vraag te stellen: heeft een eigendomsuitwijzing kans van slagen Zoo ja dan beschouwen wij het perceel zonder meer als eigendom en zorgen er voor dat de kadastrale vervangingsmeetbrieven de bedoeling weergeven die destijds voorgezeten werd en rechtens mocht worden. Dit laatste sluit in dat we steeds de oudste meetbrieven aanhouden zonder rekening te houden met latere exemplaren die gewijzigde maten hebben, tenzij in de oorspronkelijke maten een klaar blijkelijke fout was (bijv. doordat een lengte blijkbaar werd uitgepast).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 24