19 Het is duidelijk, dat bij de samenstelling van deze regelen de bedoeling is geweest volmaakte overeenstemming te verkrijgen tusschen de bij den landmeter gedane aangifte tot overdracht, waarvan de landmeterskennis, die afgegeven wordt, het resultaat is, en de daaropvolgende overschrijving, m.a.w. geen overschrijving mag geschieden, als de transactie voor den ambtenaar belast met de in- en overschrijving van Zakelijke rechten niet volkomen dezelfde is als die omschreven in de landmeterskennis. Immers de woorden „de overschrijving, welke wordt verlangd", zijn voor geen andere interpretatie vatbaar. Toch komen herhaaldelijk gevallen voor, vooral op kleinere plaatsen, waar de taak van de overschrijving van onroerende goederen c.a. aan den voorzitter der Landraden is opgedragen, dat hiertegen gezondigd wordt. Gewoonlijk bestaat het vergrijp meer in afwijkingen van formeelen aard en is meestal het gevolg van een verandering van inzicht bij de betrokken partijen tusschen het tijdstip van aangifte bij het Kadaster en den dag van overschrijving. Zoo is een veel voorkomend verschijnsel, dat bij over schrijving ten name van meer dan één persoon, partijen ten kadasterkantore verzuimen mededeeling te doen, hoe de verdeeling ten name van de nieuwe verkrijgers moet plaatsvinden. Wordt de aangifte mondeling gedaan, dan wordt ter voorkoming van latere moeilijkheden, door den kadasterambtenaar partijen op de consekwenties van het niet vermelden der aandeelen gewezen. Het geval doet zich soms voor, dat men de verdeeling niet wil of kan opgeven, doch na ontvangst van de landmeters kennis partijen inzake de toebedeeling toch tot een vergelijk komen en dan hiervan, zonder zich nader tot het kadasterkantoor te wenden, kennis geven aan den overschrijvingsambtenaar. Deze geeft zich bij de overschrijving verder niet voldoende rekenschap van den inhoud van artikel 13 der Overschrijvingsordonnantie en voldoet zonder meer aan het verzoek om de verdeeling bij akte te constateeren, daarmede dus de kans loopende, dat de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1935 | | pagina 26