18 Hierin is alleen verbetering te brengen door een nieuw, en goed verzekerd polygoonnet, waardoor tevens de thans noodzakelijke rondrekeningen kunnen komen te vervallen. In de tweede plaats heeft de kaart zijn waarde -in het ideale geval zou dit de eenige kadastrale beteekenis mogen zijnals overzicht, als index van de metingen en de resultaten (de oppervlakte, voor zoover niet uit coördinaten bekend, kan op de meetbrief bepaald worden). Alleen door deze secundaire hoewel zeer belangrijke beteekenis der kaart is het mogelijk geweest, dat tot op den huidigen dag doorgewerkt is kunnen worden met bij bladen, waarmee het dikwijls wanhopig gesteld is. In de laatste jaren krijgt de kaart een geheel nieuwe waarde: „Die dritte Hauptaufgabe, in deren wachsender Bedeutung und deren Auswirkung wir mittendrin stehen, ist die, als "Wirtschafskataster" durch Bereitstellen von Karten der Wirtschaft und der allgemeinen Ver- waltung zu dienen. Der planende Ingenieur benötigt in unserem Parzellenstaate neben der topographischen Übersichtskarte unbedingt eine Darstellung der Eigen- tumsgrenzen. Insbesondere ist es die Stadt- und Landesplanung, die einwandfreie, leicht zu vervielfaltigende und leicht aneinanderzupassende Katasterplane benötigt". Ook in Indië is deze ontwikkelingsgang onmiskenbaar, i.h.b. de gemeenten vragen voor den Dienst der Stadsont wikkeling goede kadastrale kaarten, en veelal hebben zij, tengevolge van de meerdere intensiveering der bestuurstaak als uitvloeisel der decentralisatie de stimulans gegeven dat tot herziening werd besloten, trouwens, de volle medewerking der gemeenten werd hierbij steeds als eisch voorop gesteld. Voor de toekomst mogen wij onze blikken niet uitsluitend gericht houden op het Kadaster als eigendoms kadaster, maar moeten wij tevens onze volle aandacht geven aan de beteekenis, die het Kadaster voor andere diensten heeft. (Hoe weinig

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 20