21 eenvoudige wijze af te ronden, waardoor een relatief belangrijke vermeerdering van in het nieuwe stelsel bekend en kaarteer- baar materiaal ontstaat. Gaat men na enkele jaren, wanneer de nieuwe polygoneering en metingen reeds een belangrijke werkbesparing geven, er toe over, tevens kleinere, op de kaart blanco gebleven tusschen- stukken op te meten, dan komt men in een niet al te lang tijdsverloop tot een nieuwe kaart, die geheel aan de gestelde eischen voldoet. Zoonoodig kan speciaal hiermede belast personeel (of het Herkadastreeringskantoor) die termijnen nog verkorten. 5e Voor zoover de beschikbare tijd het toelaat, moeten de metingen zoo ruim mogelijk afgerond worden. Bloks- gewijze herziening verdient de voorkeur. Over de wijze, waarop, na aanleg van een polygoonnet, een nieuwe kaart verkregen wordt, geeft het reeds aan gehaalde artikel van Schwede geen inlichtingen. Ook hier te lande beschikken wij nog over zeer weinig ervaring. Waar het Kadastreeringskantoor tot detailmeting is overgegaan, was dit, om op vluggere wijze verouderde kaarten of blok- kaarten geheel te vernieuwen. Deze methode, ongetwijfeld de beste, moet echter om financieele redenen afgewezen worden. Daarom is men de laatste tijd ook meer aandacht aan bovengenoemde factoren gaan schenken. Bijwerking bijblad. Er bestaat verschil van meening over de vraag, of, na de aanleg van het nieuwe plan, het oude bijblad nog bijgehouden moet worden. Het groote bezwaar hiertegen is, dat een goede kaarteering een berekening in het stelsel van het bijblad vereischt, een vrij tijdroovende geschiedenis, waarvoor tevens noodzakelijk is, dat voldoende aansluitingspunten gemeten zijn. Het voordeel van de aldus bijgehouden bijbladen daaren tegen is gering, want een goede, niet ingewrongen, kaar teering heeft men op het nieuwe plan. Doeltreffender, vooral

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 23