22 voor de toekomst, is het daarom, de meting eenige uitbreiding te geven en af te ronden, waardoor het geringe bezwaar, dat de tegenwoordige toestand op twee verschillende bladen voorkomt, practisch grootendeels ondervangen wordt. Een nevenvoordeel is, dat men later, bij reconstructie van den ouden toestand, een aanknoopingspunt heeft aan het oude bijblad. Het meetbriefstelsel. Bij de oprichting van het Kadaster hier te lande was men nog in een periode, dat een verzekerd polygoonnet in het algemeen niet als een'noodzakelij kheid gevoeld werd. Bovendien waren de toestanden weinig gunstig en bevorderden de instand houding van het in enkele gevallen verzekerde net niet. De groote uitgestrektheid der Indische steden, met het betrekkelijk gering aantal perceelen en groote deelen gouvernementsgrond (kampongs) vereischten een zeer groot aantal vaste punten. Aanvankelijk werd ook de nauwkeurigheid, waarmede de perceelen op de kaart stonden, voldoende geacht. De waardestijging der grond, het meer en meer gevuld worden der plans met eigendomsperceelen, zoomede de voortgaande verslechtering der plans, waren wel de voor naamste oorzaken, dat kaartnauwkeurigheid onvoldoende werd. Met het overnemen van de noodzakelijke gegevens voor de grensdelimitatie uit de kaart, kon niet meer worden volstaan, en moesten metingen de noodige gegevens verschaffen. Hier bleek echter, dat een groot nadeel aan het meetbrief stelsel verbonden was. De meetbrief eischt niet alleen het bekend zijn der perceelsgrenzen in onderling verband, doch tevens die der belendingen in datzelfde verband. De meest kenmerkende eigenschap van het meetbriefstelsel voor de metingen is wel, dat het alle, voor de meetbrief en de deli mitatie van belang zijnde gegevens in één meting vereenigt, terwijl daarentegen in de meeste Europeesche landen veelal volstaan wordt met de mogelijkheid, dat de afzonderlijke grenzen op het terrein gereconstrueerd kunnen worden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 24