24 weerstand genomen, i.e. men is het detailpolygoonnet gaan uit breiden, zoodat alle belangrijke grenspunten gemakkelijk aan de zijden op te meten werden, heeft veel aandacht aan een goede netsvereffening besteed, verbood lange loodlijnen, en beperkte de meetlijnen in hoofdzaak tot de opname der bebouwing. De meetbriefmetingen kenmerken zich dan ook niet door een forsch lijnverband, doch door een ver doorgevoerde polygoneering, die zich nauw tegen de grenzen aansluit. Voor de meetbrief worden op deze wijze goede resultaten verkregen. De grenslengten zijn, als ze direct gemeten zijn, goed, en ook het hoekverband is gewoonlijk niet slecht. Doordat de bepaling der voetpunten der loodlijnen nog veel te wenschen overlaat, krijgt men niet alleen een relatief groot verschil tusschen gemeten en berekende grenslengten, maar ook de coördinaten en dus de aansluitingsmogelijkheden zijn minder gunstig. Van het onevenwichtige, dat de tegenwoordige werkwijze kenmerkt, kreeg ik kortgeleden nog een sprekend voorbeeld (dat met een groot aantal te vermeerderen zou zijn) bij een meetbriefmeting in zeer ongunstig terrein. De meting was aan een der beste mantri's opgedragen geworden. Nu de resultaten: De polygoon was me zorg gemeten, en sloot dus ook goed.. De berekende voetpunten der loodlijnen (uit één transversaal bleken, ondanks de korte afstanden, zulke groote verschillen met de gemeten waarden op te leveren, dat de landmeter zich genoodzaakt zag, de gemeten waarden aan te houden. De juistheid dezer opvatting buiten beschouwing gelaten, blijkt duidelijk, met welk een, in verhouding tot de polygoon, relatief groote mate van onnauwkeurigheid de grenspunten bepaald worden. Te verwonderen is het dan ook niet, dat verschillende grenslengten zeer slecht kloppen, (b.v. 4 lengten van gemiddeld 19,5 m. lang met verschillen van 15, 16, 18 en 20 cm. tusschen gemeten en berekend) dat men niet weet, welke waarden voor de meetbrief aangehouden zullen worden: de nauwkeurigheid der grensvaststelling is niet in overeen stemming met de zorg, die aan de polygoneering besteed

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 26