26 de voordeelen der berekende coördinaten hier niet in extenso te bespreken, uit de Europeesche literatuur blijkt duidelijk, dat zij daar algemeen toepassing vinden. Dezelfde redenen gelden voor Indië eveneens. Bovendien zal het, bij het ont trekken van gegevens voor de meetbrief uit meerdere metingen in eenzelfde stelsel, vereischt zijn, dat de voornaamste punten in coördinaten bekend zijn. De berekenaar, wiens werk belangrijk vereenvoudigd wordt, doordat rondre keningen en omzwaaiingen kunnen vervallen, zal zich van de waarde die de coördinaten voor de toekomst zullen hebben, bewust dienen te zijn. Vermijding van dubbele opname. Hierboven werd reeds gezegd, dat het niet noodig te achten is, bij metingen in eenzelfde stelsel, het reeds bekende nog maals te bepalen. Deze details waarvan dubbele opname ver meden kan worden zijn te splitsen in twee groepen ie details, welke voor de delimitatie noodig zijn, en 2e details, welke zich binnen het perceel bevinden. Het eerste punt behoeft weinig toelichting. Van belang is niet de tegenwoordige occupatie, doch de toestand tijdens de grensvaststelling der aanliggende perceelen, en deze is geheel, zoo mogelijk in coördinaten uitgedrukt, zonder om rekening, aan de nieuwe meting toe te voegen. De niet-opname der perceelsgrenzen zal, evenals elke ver mindering der controles, geen onverdeelde instemming hebben. Alvorens nader op de aan te voeren bezwaren in te gaan, wil ik eerst even wijzen op het groote verschil, dat er tusschen Holland en Indië bestaat. Ginds acht men het voldoende, zelfs als er geen polygoonnet is, om alleen te volstaan met de opname der mutaties, terwijl hier, met de beschikking over een goed verzekerde polygoon, de controle, of zelfs de opname der reeds eerder opgemeten grenzen een nood Zakelijkheid zou zijn Het verschil is te groot, om te kunnen aannemen, dat de bezwaren, die tegen de vermindering der

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 28