30 geneigd zal zijn, de palen een beteekenis te geven, die zij ten eenenmale missen, of althans niet behoeven te hebben, met als gevolg een hinken op 2 gedachten, waardoor belangrijk meer werk verricht zal worden dan strikt noodzakelijk te achten is. Zoo zal b.v. de opname der grenzen in hun onderling verband niet, doch een zoo gunstig mogelijke aanmeting der grens aan de nabijgelegen K.P.'s. wèl op de voorgrond dienen te staan. De waarde der grenspalen als controlepunten komt daardoor ook beter tot zijn recht. Hoekverband of lijnverband? Het voornaamste bezwaar, dat tegen meting in lijnverband aangevoerd kan worden, vindt in het bovenstaande zijn verklaring en weerlegging. De ruime Indische bebouwing en de sterke begroeiing maken het ten eenenmale onmogelijk in alle gevallen detail pol ygoneering te vermijden. De bovenbesproken mogelijkheid de metingen te beperken tot de mutaties, geeft een belangrijke uitbreiding aan het aantal gevallen, waarin lijnverband toegepast zou kunnen worden. Vele mantri's zouden daarbij echter tot een al te groote vereenvoudiging overgaan en Zelfs zeer lange meetlijnen met het bloote oog uitzetten. Bij een zorgvuldige meting, waarbij een beperkt en doelmatig gebruik van theodoliet en binocle voor de uitbakening gevolgd wordt door een berekening der belangrijkste meetlijnen, kan een juist inzicht in de gemaakte fouten verkregen worden en kunnen de middelen tot verbetering aangegeven worden. Het zal dan blijken, dat behoorlijk uitgevoerde lijnverband- metingen, wat nauwkeurigheid betreft, zeker niet voor hoek- verbandmetingen behoeven onder te doen. Opname der bebouwing. Een afzonderlijke bespreking verdienen nog de vereen voudigingen, die bij de opname der bebouwing mogelijk zijn. In tegenstelling met de berekening en kaarteering wordt bij de meting weinig onderscheid gemaakt tusschen de perceels- grenzen en de bebouwing. Dit vindt zijn verklaring in het

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 32