31 feit, dat huizen e.d. een extra grens verzekering vormen, van waaruit, bij een zuivere aanmeting, de grenzen gemakkelijk reconstrueerbaar zijn. Een grovere opmeting zal dan ook weinig aanbeveling verdienen. Ook in dit opzicht zal, na de aanleg van een verzekerd polygoonnet, vereenvoudiging mogelijk blijken te zijn. Immers, waar de grensverzekering direct verbonden is aan het verzekerd polygoonnet (feitelijk: de grenzen éénduidig door de coördinaten omschreven worden) en de merkteekenen voor extra verzekering of controle zorgen, wordt de bebouwing als verzekeringsobject overbodig. Maatgevend voor de opname hiervan worden dan de eischen, die het "Wirtschaftskataster" stelt, d.i. kaart- nauwkeurigheid. De meting kan op de meest eenvoudige wijze plaats hebben. Lange meet- en loodlijnen zijn geen bezwaar, de controles behoeven slechts te dienen om grove vergissingen op te sporen, voorzoover deze niet als onwaarschijnlijkheden uit de kaarteering zullen blijken. Transversalen zullen slechts bij uitzondering noodig zijn. Een belangrijke werkbesparing kan ook verkregen worden, door aan te nemen, dat de bedoelingen van den bouwer juist uitgevoerd werden. Klaarblijkelijk rechte hoeken, even wijdige muren, of gelijke muurlengten behoeven dan niet gecontroleerd te worden. Tegen ombogen behoeft geen overwegend bezwaar meer te bestaan. Het principieele verschil komt o.a. tot uiting in de vraag, in hoeverre een muur verlengd mag worden. Bij de gewone werkwijze schrijft de eisch, dat uit het verlengde de grens reconstrueerbaar moet zijn, een scherpe beperking van dit verlengde voor, bij een meting op kadastreeringsgrondslag behoeft slechts uit dit verlengde de muur gekaarteerd te worden. Theoretisch zou het zelfs mogelijk zijn om aan één zijde onbeperkt te verlengen, mits het verlengde aan de andere zijde niet te groot is. C. J. W. de Jong.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 33