13 Alle kaartjes hebben de nummering linksom; zou dit bedoeld zijn „met de zon mee" in 't grootste deel van 't jaar? Eigenaardig is nog de bladzij na blok M: „Het Blok La N en O. Aan de Westzijde van de Groote Rivier. Daar in staan geen andere huysen als die d'E. Compe toebehoren". Kaart en lijst ontbreekt dan ook, het beruchte systeem dat nog zo lang voor het openbaar domein zou blijven bestaan, hoewel het mijns inziens in 1780 al verbeterd werd b.v. voor de percelen met forten. Als nu in 1778 het adres van schepenen van een gebrek aan blokkaarten spreekt kan dit ook wel bedoelen de blokken buiten de eigenlijke stad. Deze pasten in het systeem van 1752 ook slecht omdat de schaal te fijn moest worden om kleine perceeltjes te kunnen nummeren. Er zijn dan ook enkele vellen over van de blokkaarten van 1780, van groter formaat dan het register en daarmee was dan wel tot de splitsing beslist. Typisch is nu dat in de grote percelen, de beroemde thuynen, de namen der eigenaars werden inge schreven. Eigenlijk gaf de resolutie van 7 Februari 1752 een betere methode, maar die was niet precies te omschrijven. Er werd toen besloten: „Nette kaarten te doen formeeren, niet alleen als van ouds afgedeelt bij blocken, met Letters onderscheiden, en gesubdiviseert in delen of percelen van landerijen aan eenen eigenaar toebehorende, of een byzondere naam hebbende, en met nommers gemerkt maar ook bij yder landerij of erf te doen noteeren d'eygen naam van het selve, vermits daar bij best bekend zijn en blijven". Misschien ook bleek er te veel liefhebberij in nieuwe namen te bestaan bij verkoop en die kwam meer voor dan erfopvolging. Hiermee kom ik dan aan p. 403 van 't resolutieboek, want de bezwaren der nalatigheid zijn al bij de wettelijke regeling besproken.' De instructie voor de hermeting en 't „formeren der blok kaarten" geeft den indruk dat er niets was; in het originele adres van schepenen stond echter „de caarten dagelijks bij ieder voorvallende meetinge verbeteren". Nu was het trouwens een feit dat er al in 1689 blokkaarten van de ommelanden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 15