14 gemaakt waren (in 1652 van de stad) maar die waren slechts bestemd voor de wijkmeesters om hun de grenzen van hun ressort te tonen. Ze zullen dan vermoedelijk, en althans binnen de stad, wel ingevuld zijn met de huizen waarover de opgaven der wijkmeesters gingen zoals in 1706. Dat nu een algemeene inspectie der „bewijzen van eigendom" gelast werd zal wel daarin gelegen hebben dat die in principe bestonden uit een meetbrief met het besluit der eerste uitgifte of splitsing, waarop dan de overdrachten genoteerd moesten zijn. Door de nalatigheid zou men heel wat over- schrijvingsrecht binnen krijgen, waardoor men wel gerekend Zal hebben de adjuncten te kunnen betalen. De gedwongen inlevering ,,ten protocolle Kamer" was inderdaad een kostelijke verbetering op de proclamatie van een respijt, die kennelijk nooit veel indruk gemaakt heeft. Over die kamer nog een enkel woord: die was natuurlijk op 't stadhuis geweest en bekend is dat bij de verbouwing in 1706 al zo veel schade aan de papieren geconstateerd was, dat schepenen op 23 Juli gemachtigd werden een deel te verbranden. Nu ging alles over naar 't landmeterskantoor en dit was wellicht voor Heemraden zo'n voordeel dat ze er in toestemden buiten de overschrijvingen gelaten te worden; ze hoefden nu immers niet meer naar de zetel van hun collega's de schepenen te trekken om gegevens Van meer belang is het „protocol" zelf. Ik ben over dat woord nog maar heen-, gelopen omdat men het wel voor de acten zelf mocht aanzien. Feitelijk is het echter de officieele copie daarvan, het „open bare register", waarvan de paginering pas de identiteit der acte bewijst. Straks zullen we zien dat het, als enig ondeel baar hulpmiddel, de kern der administratie gaat vormen, waarin èn de overdracht èn het pandverband vastgelegd wordt. Terecht schijnt men in 1778 al ingezien te hebben dat het register met perceelnummers op den duur lacunes en tussen voegsels moest vertonen, die zouden verhinderen de volledig heid te overzien. Intussen was het protocol in de practijk niet

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 16