16 Op p. 404 van 't resolutieboek volgt nu eerst de herroeping van de resolutie van 10/4 1716 (over een niet op de nieuwe eigenaar overgeschreven licentie voor een suikermolen) waarbij besloten werd „hier aff extract te laten toekomen aan heeren schepenen om te besorgen dat haare gecommitteerdens geen opdragte van landerijen of diergelijke opstallen passeren dan waar aff na de ordre blijcken sal dat wegens dies verkoop aan heemraden de behoorlijke kennisse gegeven sal sijn." Inderdaad hadden heemraden over landerijen, wat hier wel alle erven buiten stad en voorsteden zal betekenen, soortgelijk zeggingsrecht als schepenen over de andere. Dat zij opzij geschoven werden na 1778 is weer een leerzaam voorbeeld van de practische opvatting onzer voorzaten: het openthoud moest vermeden, vooral waar de regering zelf een termijn stelde. Daarna komen we aan de eigenlijke procedure bij de over schrijving. Om een indruk te geven van het landmetersbriefje, de eigendomsacte en het protocol, volgt hieronder een „op- dragt", waarbij vet gedrukt is wat op de minuut der acte al gedrukt was en met kleine letter wat daarvan werd doorgehaald voor het onderhavige geval, cursief wat nog niet op de minuut ingevuld was. Koop-Brief van vaste Goederen. Wij Mr Jan Hendrik Trevyn, en Benjamin de Bruyn Schepenen deser Stede, oirkon- nen, ende kennen dat voor ons gecompa- reert is Moechamat Mochsin, persiaender en adsistent ten dienste der E. Compe als generaale last hebbende van sijn wijv de morisque Habiba, blijkens procuratie den 22" april laastleden voor den nots Hendrik Keiman en getuijgen gepasseert, inhoudende mede de speciaale clausule van vaste goederen te mogen verkoopen, ons vertoond, dewelke in die q: den 25 Juny ij80 op Samie overgeschr. pag- 835

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 18