20 Na het inleveren moest nu voor Samie een minuut opgemaakt worden, ditmaal echter op een formulier voor erfgenamen. Dit was gelijk aan het reeds geciteerde tot en met de woorden „Resolutie van den n December 1753" behalve dat het opschrift luidt: „Minut Overdragt-Brief van vaste Goederen uit hoofde van Erffenisse, Legaat &c." en de comparant verklaart „gecedeerd, in vollen Eijgendom getransporteerd en overgedragen te hebben" &c, wat meestal doorgehaald werd; het slot is dan: „verzoekende dierhalven daar van behoorlijke brieven van Eigendom Mits welke Wij schepenen haar Samie Voornoemd; van de wettigheid van dien, verleenen deeze onze tegenwoordigen bezegelden Brief, om zig daar van te bedienen daar 't noodig weezen mogte, zijnde het voorsz: pondok getaxeerd op een somma van dertig Rds: volgens 't Briefje van den 9 May 11 on dertekend bij den gezworen Landmeeter C. G. T. Wimmercrantz en den Rooijmeester als daartoe bij Resolutie van Welgemelde haar Edelen d'Edele Hooge Regeeringe deezer Landen gequalificeerd, en is alverder van den overgang des Eygendoms hier van, behoorlijke kennisse gegeeven, uitwijzens de Acte bij d'E C. G. T. Wimmer- crantz op de 9 May 11 verleend ons schepenen vertoond alles opregt" enz. conform het model voor koop. Onderaan is dan het woord „koop" vervangen door „vorenstaande Acte; de kostenberekening laat ik weg omdat de minuut van Samie zelf ontbreekt en ik hierboven het model al zelf heb ingevuld naar analogie van een andere weduwe. Om te zien hoe weinig deze vorm van acte veranderde, kan ik verwijzen naar Faes' Geschiedenis van het particulier grondbezit, waar de oudste overschrijving, van 18 Septem ber 1620, geciteerd is. Als aanvulling, en om te doen zien dat de terminologie niet veranderde na het besluit van Carpentier om de leenen in eigendom om te zetten, volgt hierachter als bijlage A een „opdragt" van 10/6 1627.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 22