21 Intussen hebben we in de latere acten de resolutie van n/i2 1752 genoemd gezien; deze bepaalde „alle de gemeene bruggen, die binnen de posten Mr Cornelis, Tangerang ende grote Maronde leggen, door Heemraden uyt haar fonds te laten onderhouden", maar „Door een ieder particulier voor zijn huys, thuyn of Land tot zijn eygen kosten, alsmeede de nokslooten daar door of langs lopende Dit moest voortaan vermeld worden in de „biljetten tot de verkoop", dus de aanbiedingen van uitgifte en „bij de koopbrieven". Dat die uitgifte ook in 1778 nog geregeld voorkwam, blijkt uit het twede deel van onze resolutie „ten vijfden" (p. 408) om het kadaster op de hoogte te houden van de daden der Hoge Regering zelf. In de aangenomen volgorde zijn we pas aan „Ten derden" op p. 405 gekomen; ook daar treft ons de aparte vermelding van eigendomsbrieven „door deeze Regeeringe verleent". Men verwachtte kennelijk dat de landmeters niet zouden hermeten als er nog zo'n acte vertoond werd en dit is begrijpelijk als we in het oog houden dat bij die uitgifte, althans in de i8e eeuw uitvoerige meetbrieven getekend werden. Het zijn juist deze, die nog in 's Lands archief aanwezig zijn: voor de desbetreffende resolutie werd een copie opgemaakt, die als bijlage bewaard werd. Ook van de uitgifte bestaat een doorlopend „protocol"; waarin echter alleen de text werd overgenomen. Het oudste deel hiervan is op een of andere manier naar Holland geraakt. De Jonge, in het IV® deel van zijn „Opkomst v. h. Ned. gezag", citeert daaruit een leenbrief van 1620 en vermoedt dat men met dit register niet voortging Wel is er een lacune na 1623, maar de hier bewaarde serie begint met de hieronder geciteerde van het „Batavias Erfboek Beginnende den 28® January A° 1634 en eyndigende de 11 Augustus A° 1639 H deel". Zo heet het op de, latere, band; de eerste pagina begint Notitie van uitgegeven Gronden Ende verleende Erffbrieven

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 23