23 ende Raaden van Jndja naarmaals sullen goedtvinden daarop te stellen, heeft hij ons contentement gedaan voorde melioratie van het geene deese Grondt gelegener js, als die hij bij affroyinge js comen t'verliesen Actum Jnt Casteel Batta desen 28® Januarij Anno 1634". Blijven we hier in twijfel of het „besteck" soms een heel verkavelingsplan was, in een Erfbrief van 12/3 1661 staat: „in vrijen eijgendom vergunt en toegestaan, het boven staande stuk lants diep O: ende W: twee hondert roeden soo ende gelijk met bovenstaende aftekeninge kan werden beooghd, met authoriteijt om tselve in volle eijgendom te aenvaerden suyveren bebouwen, beplanten, bepooten, besayen item geheel ofte ten deele te mogen verhuyren, verkopen en andersints met schepenkennisse te veralieneren. Zo ben ik gekomen aan „Ten vierden", de inhuur van het kadasterkantoor. Ik wees reeds op de netelige kwestie van preseance tussen schepenen en heemraden: de Zuider voorstad was zeker ook vermeld om beide partijen gelijke rechten te gevenNu nog een enkel woord over het „een ider den dienst te staan". Dit ging begrijpelijkerwijs over het afgeven van extracten of, zoals schepenen en Regering in 1708 het streng formuleerden: „dat de secretarissen van schepenen indentijd niet alleen gehouden zullen wesen tot gerustheid van de gene die genegen zijn eenige gelden op vaste goederen uyt te setten, om deselve te coopen voor een seekere prijs daarop nader te beramen, na te sien of deselve niet reeds bezwaart ofte aan andere getransporteert werden (en)de daarvan een schriftelijke blijk te geven maar ook voor alle schade die door zijn versuym mogte veroorzaakt werden aansprakelijk blijven." Als ik bij de rest van deze bepaling nog even wijs op het juiste begrip omtrent archiefbonnetjes, die „quitantien" genoemd worden, kan ik van het eigenlijke kantoor afstappen. Van „Ten vijfden" op pag. 408 werden de brieven van uitgifte al behandeld en zagen we dat de prijs der percelen ook in de jaarlijkse opgaaf der wijkmeesters voorkwam.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 25