24 Met „Ten sesden" wordt nu het vraagstuk der „tana onbe kend" te berde gebracht. Over de verdeling van de buit zal ik bij de laatste bepaling nog iets zeggen, hier worde als een voorbeeld voor huidige autoriteiten de procedure behandeld van het verval len aan de overheid: „na voorafgaande edictale niemand verschijnende". In het advies van schepenen werd dit kortweg genoemd „per Executie door de respective regtbanken" en elders vond ik dat de Regering opdracht gaf tot „affictie van biljetten" volgens een door schepenen ingediende lijst van percelen. Dit was dus kennelij k het begin van het proces tegen de „onbekende eigenaars". Dat het geregeld voorkwam blijkt nog uit de resolutie van 7/2 1752, waarbij de verkoop weer eens gelast werd „mits voor niet meer dan 20000 rds per jaar". Over de achtste bepaling, de taxatie der „Intainsique" waarde der wagenverhuurderijen hoef ik niet meer te zeggen dan dat er vroeger ook dergelijke normen waren vastgesteld voor arak-branderijen en suikermolens, ja zelfs voor brood bakkerijen. Zo komen we op pag. 409 „Laatstelijk" aan de bezoldiging der Landmeters. Aan de gunst van het toekennen van een deel der opbrengst aan de adjuncten, was personeelsgebrek wel niet vreemd. In December 1777 toch was nog besloten: „bijdewijl men bier zeer sober van bequaame land meters is voorsien de Heeren Majores bij eerste gelegenheid te verzoeken een a twee kundige landmeeters, die van de waterwerken kennisse hebben, herwaarts te willen senden". Hieruit zien we ook wat die adjuncten deden als Ze niet tot meten werden „gebruikt": ze waren tevens opzichters der openbare werken. Dat de landmeters niet in 1778 bedacht werden, is ook uit het besluit van 't vorige jaar begrijpelijk: de nieuwe zouden bezoldigd worden met „boven het tractement nog het voormeld douceur van een honderd rijxdr ter maand". Op 15 September 1752 was besloten „den eersten Land- meeter te laten behouden de hem toegelegde 2 uyt het provenue van alle sodanige Erven zonder eigenaars als

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 26