32 Het verschil in afmetingen langs de Noordgrens, ofschoon hier niet ter zake doende, is op de volgende wijze verklaarbaar. Blijkens de oorspronkelijke meetbrieven zou deze grens- lengte moeten zijn: 14 31 =45 meter, terwijl in den samentrekkingsmeetbrief hiervoor 123 meter is vermeld. Dit groote verschil is vermoedelijk ontstaan doordat de Gouv. landmeter de azimuthsrichting der Noordgrens van Eig. Verp. No. 562 te weten 109 abusievelijk heeft aangezien voor 109 meter, waarbij hij de lengte van de Noordgrens van Eig. Verp. No. 579, n.l. 14 meter heeft opgeteld. Gezien de toenmalige opvatting van Gouv. landmeters om dergelijke samentrekkingsmeetbrieven gewoonlijk zonder nader terreinonderzoek samen te stellen uit de oorspronkelijke meetbrieven, is deze vergissing, ofschoon zeer bevreemdend, toch eenigszins verklaarbaar. Immers de fout van 123 meter was bij heropname 'zeker onmogelijk geweest, waaruit onbetwistbaar geconcludeerd mag worden, dat de meetbrief Zonder terreinonderzoek werd opgemaakt. Dit was een der redenen later, om van het perceel een verbeterden meetbrief af te geven. Zooals reeds hiervoren opgemerkt, doet deze afwijking hier niet ter zake, aangezien de kwestie slechts gaat om de Zuidgrens van het perceel, waarvan de afmetingen van meetbrief dd. 12-1-1883 No. 99 overeenstemmen met die samengesteld uit de afmetingen der oorspronkelijke meet brieven. Waar voor het opmaken van den verbeterden meetbrief 1933 No. 114 op het terrein geconstateerd werd, dat de Oostgrens volkomen overeenstemde met de oude gegevens, werd hiervan uitgegaan, ook omdat de N. O. hoek, wat ligging betrof, overeenkwam met de in den ouden meetbrief aangegeven belendingen, (ten Oosten den weg naar Simplak; ten Noorden een voetpad). Uitgaande verder van het Z.O. hoekpunt van het perceel, bleek het oostelijk gedeelte der Zuidgrens ge vormd te worden door een pagger met dezelfde lengte als de oorspronkelijke afmetingen n.l. 25 meter.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 34