DUURZAAM VERZEKER POLYGOONNETTE De taak waarvoor de hedendaagsche kadasterambtenaar zich gesteld ziet, heeft, ofschoon verre van gemakkelijk, toch zijn aantrekkelijke zijde. Tengevolge van de door de Regeering steeds minder beschikbaar gestelde gelden in verband met den nood der tijden, zal hij zich er op dienen te bezinnen andere wegen in te slaan om met de krap aangemeten fondsen de meest mogelijke efficiency te bereiken. Hiervoor is het noodzakelijk, dat degene die met eenige leiding belast is, niet alleen in zijn vak bekwaam is, doch tevens zijn kwaliteiten toont van een goed econoom. Dit ter inleiding van het in hoofde vermeld onderwerp, dat ik thans onder Uw aandacht wensch te brengen. In de dagen van overvloed heeft onze dienst het geluk en voorrecht gehad een speciale afdeeling, die der herkadas- treering, te mogen instellen. De behoefte hieraan werd algemeen gevoeld en wel voornamelijk in verband met het feit, dat de in-gebruik-zijnde kadastrale plans verouderd raakten en de grondslag, die bij de samenstelling der minuut plans van om en nabij een halve eeuw terug, dreigde verloren te gaan, dan wel reeds verloren was gegaan, opnieuw vast te leggen. Deze grondslag bestond in hoofdzaak uit het verzekerde polygoonnet, waarop voor iedere nederzetting de kadastrale metingen rustten. In een land als Indië, waar de levensduur der vaste terrein- voorwerpen, zooals huizen en dergelijke niet zoo groot is als buiten de tropen, bleek het aspect der kaarten in den korten tijd van hun bestaan, totaal veranderd te zijn. Al deze ver anderingen in bebouwing e.d.g. waren ook reeds in vroegere tijden vanwege het chronisch gebrek aan personeel door onzen dienst niet bij te houden. In vele gevallen werden de moeilijkheden steeds grooter om bij nieuwe metingen oude

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 3