39 Dit is m.i. wel de quint-essence van het geheele vonnis. De aanhaling dat de nieuwe meetbrief evenmin den ouden terreintoestand weergaf, gelet op het verschil in de afmeting 3,75 in plaats van 5,8 m in de Zuidgrens, was van minder belang. Wij zijn met dat al voor een moeilijk op te lossen probleem gesteld. Want ieder insider zal mij moeten toegeven, dat het ons Kadasterambtenaren niet gemakkelijk wordt gemaakt. De moeilijkheden zijn legio om een naar het oordeel van den rechter volkomen geldigen meetbrief af te geven. Wanneer ik de zaak goed begrijp, dan dienen wij ons bij de opmaking van een nieuwen meetbrief allereerst af te vragen wat overgedragen wordt. Komen de door den kooper (of ver- kooper) aangewezen grenzen niet overeen met die volgens kadastrale gegevens, dan mogen wij hiervan niet zonder meer afwijken. Men trachte met den eigenaar (of verkrijger) van het betrokken perceel en die van het belendende perceel tot een minnelijke schikking te komen aangaande de dubieuse grens. Om hieromtrent volkomen zekerheid te verkrijgen, werd, waar in de onderwerpelijke aangelegenheid de eigenaresse een nieuwen meetbrief van haar perceel Eig. Verp. No. 1018 verzocht op te maken, ter zake van gedachten gewisseld met een der rechters, die bij het uitgesproken vonnis rechtstreeks betrokken waren. Uit dit gesprek bleek mij, dat de eenige oplossing was de Zuidgrens door beide partijen te doen aan wijzen, waarbij vooraf dienaangaande volkomen overeen stemming tusschen hen moest worden bereikt. Op deze wijze werden verdere grenskwesties in de toekomst voorkomen. De kadasterambtenaar, die in 1933 den verbeterden meetbrief heeft opgemaakt, had dit verzuimd; hij had naar beste weten de Zuidgrens vastgesteld zonder partijen hierin te kennen. Daarbij maakte hij inbreuk op de bestaande voorschriften neergelegd in artikel 56 van Staatsblad 1875 No. 183 (Alge- meene Voorschriften), luidende:

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 41