3 niet altijd djatihout gebruikt, zijn na verloop van eenige maanden geheel verdwenen. Al het rekenwerk, het in cm nauwkeurig berekenen dezer polygoonpunten, is daardoor betrekkelijk vergeefsch geweest, althans van geen blijvende waarde. Steeds weer zal men bij nieuwe meetbrief metingen ditzelfde werk moeten herhalen, terwijl de belangrijke gegevens (rekenresultaten) in een minimum van tijd op het terrein verloren raken. Hieraan moet noodwendig een eind komen. De eenige oplossing hiervoor is gebruik te maken van duurzame polygoonpunten, die onderling zichtbaar zijn waardoor het eenmaal verrichte rekenwerk voor latere metingen benut kan worden. Men begrijpe mij goed. Het is dus niet de bedoeling het nieuw verkregen verzekerde stadspolygoonnet direct wis kundig zuiver te berekenen volgens de nieuwste methoden. Voorloopig zal het nieuwe net geheel op zichzelf beschouwd moeten worden met een aansluiting op nog aanwezige minuut - plangegevens, die zooveel mogelijk zijn op te voeren. De hoek- en lengtemeting van den verzekerden polygoon ge schieden volgens de methode der herkadastreering, evenals het plaatsen der palen. Daarbij dient de opzet te zijn dat langs hoofdwegen in de richting van de in de nabijheid gelegen vaste topografische driehoekspunten het net als primair moet worden beschouwd. Is het aantal kadasterpalen voldoende, zoo kunnen naast de primaire polygoonpunten die, van secundair belang, worden geplaatst (langs zij- en binnenwegen). Hoofdzaak is dus voorloopig in elke nederzetting, die kadastraal is opgemeten of behoort te worden opgemeten, een primair polygoonnet te verkrijgen. Het aantal palen, hiervoor benoodigd, is niet groot en zal voor een middelmatig groote nederzetting in de binnenlanden varieeren tusschen 20 en 50. Het aanschaffen der palen behoeft niet duur te zijn. Te Batavia werden voor de z.g. kadastrale buitenafdeelingen (uitgezonderd Buitenzorg) palen gebruikt van gewapend

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 5