4 beton, lang i meter en breed 12 cm in het vierkant, in het midden voorzien over de geheele lengte van een ronde bout. Het midden van deze bout, die 1 cm boven de paal uitsteekt, dient als polygoonpunt, terwijl op het bovenvlak der palen de initialen K.P. gedrukt staan. Bij het aanmaken van eenigs- zins groote hoeveelheden bedragen de aanmaakkosten on geveer 0,50 per paal. Ook het verzenden der palen per S.S. naar de diverse nederzettingen in de residenties Batavia en Bantam totaal 288 stuks, bracht aan kosten mee 46. globaal omgeslagen per paal dus ongeveer 0,70 inclusief aanmaakkosten. Voor het in ontvangst nemen der palen ter bestemde plaatse werd de hulp ingeroepen van den dienst van Provincialen Waterstaat en Regentschapswerken, terwijl een en ander door bemiddeling van het H.K.D. geschiedde, waardoor wij reeds bij voorbaat van alle mogelijke medewerking ver zekerd waren. De palen werden voorloopig opgeslagen op het kantoorerf van den ambtenaar, aan wien de palen gezonden waren, tot tijd en wijle gelegenheid werd gevonden een landmeter te Zenden, die naast verificatiemetingen in loco gebruik maakte van zijn aanwezigheid aldaar om de plaatsen aan te wijzen waar de palen gezet dienden te worden. Ook het plaatsen der palen geschiedde door de diensten die met het beheer der betrokken wegen belast waren. Op deze wijze handelende werden de wegen zoo min mogelijk beschadigd en kon na het plaatsen de weg zoo noodig hersteld worden. Onwillekeurig dringt de vraag naar voren of het finantieel verantwoord is in den tegenwoordigen tijd de hieraan ver bonden uitgaven te besteden. Ik wil hieronder uiteenzetten dat dit wel het geval is. ie. De steeds terugkomende kosten voor de aanschaffing van houten piketten komen, althans gedeeltelijk, te vervallen. Hoewel deze betrekkelijk gering zijn, zal toch bij herhaling het hieraan bestede geld absoluut

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 6