6 door middel van een bijgevoegde herzieningsstaat. Van de geplaatste palen worden de usantieel voor geschreven patokboekjes samengesteld. D. Eenschooten. BATAVIA'S KADASTER ONDER DE V. O. C. In de vorige aflevering werd op mijn verzoek de text der resolutie van 31/3 1788 zonder meer opgenomen. Het was namelijk mijn bedoeling die te volgen bij de verdere toelichting en daartoe leek het dienstig dat men die text hier naast zou kunnen leggen. Met de toelichtingen hoop ik dan terug te gaan tot de eerste periode, die in 1921 en 1923 al in dit tijdschrift is behandeld. Een vervolg der geschiedenis na 1778 laat ik liever aan deskundigen over; het zal hun wel al getroffen hebben hoezeer de grondbeginselen van heden toen al vast gelegd waren. Allereerst moet wel toegelicht, waarom in de aanhef nog een en ander werd opgenomen over de slechte finantien dei- stad. Dit deed ik om te laten zien hoe toen wetgeving en administratieve regelen geheel gelijk behandeld werden met afdoening van bijzondere gevallen. Dat het resultaat niet slechter was dan de, later en zozeer op zichzelf bestudeerde, Hollandse wetgeving is in dit geval duidelijk gebleken. Daarbij komt nog dat, zoals verderop zal blijken, een groot deel der regeling nog veel ouder is. Uit de combinatie van besluiten moet zeker niet de conclusie getrokken worden dat de finantien hoofdreden tot het besluit waren. Veeleer was dit het verrichten van het „nuttige en nodige". Bij de regeling voor de hypotheken in 1708 was er uitsluitend sprake van „de middelen die tot securiteijt der (Vervolg)

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1936 | | pagina 8