8 1934De inkomsten dalen steeds» Het kantoor Kediri opgeheven» 1935: Het aantal technische werkzaamheden blijft dalen» De openbare verkoopingen nemen toe» De inkomsten zijn toegenomen in verband met de rubberrestrictie- metingen» Semarang herkadastreerd» De Landmeterscursus te Wageningen opgeheven» De gelegenheid opengesteld tot het volgen van lessen aan de Technische Hoogeschool te Delft om zich te bekwamen voor het examen van civiel-landmeter» 1936: Het aantal hoogere vakkundigen is gedaald tot 34» 1937: Een nieuwe meetbriefinstructie ingevoerd» Het feit, dat 100 jaar geleden de Gouv» landmeters instructie werd ingevoerd, plechtig herdacht» Hoewel bovenstaande schets volstrekt niet kan bogen op volledigheid, blijkt er toch wel uit hoe het Kadaster zich in den loop van een eeuw ontwikkelde, hoe uit plaatselijke meetbrievenwinkeltjes een instituut ontstond ten behoeve van de rechtszekerheid en van een billijke heffing der grondbelasting» Wat de technische prestaties betreft, die kunnen de toets der critiek volkomen weerstaan en zijn te vergelijken met wat de beste rechtzekerheidskadasters in Europa geven. Wel is de juridisch-administratieve grondslag nog niet in overeenstemming met de zoo hoog opgevoerde techniek, doch ook daarin zal binnen afzienbaren tijd veran dering komen. Dan kan het Kadaster van Ned.-Indië zich scharen in de gelederen der beste Europeesche, „waarop", zooals Kapitein F. de Bas in 1884 reeds zeide „het sarcastisch betoog van de den geestigen „Schoolmeester" steeds minder vat krijgt": C is Kadaster, men schrijft het met een K, En vraagt Ge öf het in orde is, men zegt U van ja Mr. C. G. van Huls.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 10