29 globale „Nota" verschafte „betreffende de werkgelegenheid voor Indo-Europeanen" (bijlage I A). Ook de andere wijze om tot gegevens te komen, n.L een verzoek aan de verschillende takken van dienst en particuliere lichamen om inlichtingen te verschaffen t.a.v. de verslechtering van de sociale positie liep op niets uit en ten einde raad wendde men zich wederom tot het Centraal Kantoor van de Statistiek, dat thans een „Nota" leverde „inzake de maatschappelijke positie der Indo-Europeanen", opgenomen onder B van bijlage L Om een overzicht te krijgen omtrent het grondbezit van Niet-Inlanders en omtrent de behoefte aan grondbezit, wendde de commissie zich tot het Kadaster (zie hierboven), „dat met lofwaardigen spoed deze gegevens voor geheel Ned.-Indië ter beschikking van de commissie wist te stellen" en tot het gewestelijk bestuur» Deze gegevens zijn neergelegd in de bijlagen III tot en met X» Het was de commissie onmogelijk een volledig beeld te verkrijgen omtrent den omvang der onwettige occupatie» Ook heeft de commissie zich nog bezig gehouden met het onderwerp der kolonisatie, doch deze kwestie later weer laten rusten, daar ze tot een afzonderlijk onderwerp van behandeling was gemaakt door de regeering» Tusschentijds heeft zij advies uitgebracht t»a»v» de bespoe diging der verkrijgingsprocedure van het kleinerfpachtsrecht, hetgeen is neergelegd in bijlage 2 van bijlage II en door de regeering grootendeels is overgenomen en uitgewerkt in de bijbladen 13112 en 13113 (instructie en besluit). Na deze inleiding van Deel I geeft Deel II een samenvatting van de gegevens, verkregen langs den weg van conferenties en besprekingen, uit geschrift en pers. Achtereenvolgens zijn weergegeven ade wenschen, verlangens en grieven der Indo- Europeanen, b) de bezwaren daartegen ingebracht, c) de aan bevolen oplossingen. Hierbij zij opgemerkt, dat de commissie hier uitsluitend de anderen aan het woord laat en hun wenschen bezwaren en oplossingen tegenover elkaar stelt, zonder zelf nog tot eenig oordeel over te gaan.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 31