33 daar men zulks in de Inl. samenleving ook vaak ziet gebeuren. Zij, die den I.E. willen laten zakken tot het peil van den tani wordt tegengeworpen, dat het een cultuur- belang is, dat proces tegen te gaan en dat het Gouv. in ieder geval moet doen wat mogelijk is. Nog wordt er op gewezen, dat het streven moet zijn te komen tot het vormen van een Europeesche boeren- middenstand, die tot voorbeeld van de omgeving zal zijn, d.w.z* dus van den Inl. Dat het proces van gelijkstelling met den Inl. het pro ces van zelfbestuur zal verhaasten kan als pro en als contra worden aangevoerd. VI. De bezwaren tegen klein-erfpacht ingebracht worden in het algemeen erkend. Er is een tendenz om het insti tuut mislukt te achten, als gevolg van ongeschiktheid van den I.E. door gebrek aan aanleg, landbouwkennis, economisch inzicht, uithoudingsvormogen, kapitaal enz* Reserveering van gronden door de Regeering, door haar eerst als onmogelijk gekwalificeerd, schijnt in de toekomst toch mogelijk geacht te worden, gezien de toezegging van de Regeering in den Volksraad om een onderzoek in te stellen. Het Boschwezen heeft toegezegd, dat binnen afzienbaren tijd een boschreser- veeringsplan gereed zal zijn, zoodat het advies van dien dienst bij aanvrage in klein-erfpacht zal komen te vervallen. VII. Tegen het toekennen van rechten op grooten schaal wordt aangevoerd, dat indien de I.E. in het desaverband treedt, dit verbroken zal worden en de Infr. zelfstandig heid verloren zal gaan. Bovendien is er toch al zoo weinig grond voor den Inl. op Java, zoodat er zelfs kolonisatie plaats moet hebben. Daarbij beroept men zich nog op de Agrarische Wetgeving (art. 51 I.S.), die speciaal den Inl. in bescherming neemt. Door het binnendringen zou een verzwaring van lasten voor den

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 35