35 op de adatrechtelijke bezwaren tegen het openen van demoge lijkheid van verwerving van InL rechten, waarbij valt te wijzen op Sumatra's Westkust, waar overdracht van Inft. gronden slechts kan plaatshebben door verpanding» Aanbevolen Oplossingen. I. De eerste en ook uiterste oplossing is den bestaanden toestand handhaven. Zij, die dit voorstaan, ontkennen de behoefte aan verruiming van de mogelijkheid tot verkrijging van grondbezit door den I.E. en beschou wen het geheele streven als een uitvloeisel van senti ment. Voorts wijzen zij erop, dat er toch geen toekomst in den landbouw zit voor den LE. en waarschuwen ze voor depossedeering van den Inl. II. De tweede, ook een uiterste oplossing, is de verkrij ging van het Inl. grondbezit geheel vrijlaten. Hierbij vallen echter drie stroomingen te onderscheiden: a. Om het vervreemdingsverbod op te heffen zonder meer. Om die verkrijging vrij te laten, doch tevens den verkrijger gelijk te stellen met den Inl. Deze oplossing komt speciaal van nationaal Inh. zijde, c. Om de verkrijging vrij te laten, doch daarnaast een Indisch burgerschap te creëeren. III. De derde oplossing geven zij, die een middenweg wenschen: Redelijk is het verlangen van den I.E.- blijver om goedkoop en gemakkelijk Inh. gronden te verkrijgen voor eigen woongelegenheid, dan wel voor landbouwdoeleinden, doch in geen geval moet die verkrijging onbeperkt worden vrijgelaten, daar dat huns inziens zou leiden tot het bezitloos maken van den Inl. Volgens hun meening zouden de oplossingen I en II ten allen tijde ontevredenheid wekken bij één der twee groepen, hetzij LE., hetzij Inl. Zij bevelen aan een mogelijk maken van directe verwerving doch onder de volgende waarborgen:

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 37