37 andere rechtspositie, met als gevolg intergen- tiele moeilijkheden en wrijvingen, c. Tenslotte beroept men zich op den Romeinsch rechtelijken regel: Nemo plus juris ad alium transferre potest quam ibse habet. 2De tweede opvatting huldigen zij, die een eigen recht wenschen, Met dezelfde argumenten komen zij tot de tegengestelde slotsom. Zij achten in voeging van den I,E. in het desaverband onge- wenscht, daar zulks de harmonie zou verstoren. Het tijdstip is nog niet daar beweren ze, dat de I,E, met den Inl, kan samenwonen in het desa- verband, Er zou slechts verdringing ontstaan met de noodige verwikkelingen en de I,E, zou een halfslachtige positie gaan innemen, formeel ingezetene der desa, zou hij toch reëel dei^L toean blijven. Een en ander zou leiden tot het toebren gen van schade aan het gezag van desahoofd en Inl. bestuur. De telkenmale gerezen moeilijk heden bij de waterverdeeling, die blijkens de enquête vrij veel voorkwamen bij de klein-land- bouwers zouden zich dan in de toekomst ook hier voordoen. De moeilijkheden sproten voort uit de negatie door den klein-landbouwer van de regelingen, gemaakt door de desa t.a.v. de water verdeeling. Tusschenkomst van het B.B. was dan noodig om de zaak in het reine te brengen. Dit alles zou echter anders zijn, als de Europeaan in eigen sfeer bleef. Daarom ware hun toe te kennen een Europeesch recht, eenvoudiger dan eigendom, wat betreft de formaliteiten, als In- en Overschrijving en meetbriefeisch. Het tus- schenstadium van thans, waarbij de grond, die is afgekocht eerst landsdomein wordt, om daarna weer te worden uitgegeven, zou komen te ver vallen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 39