43 laten de bepalingen toe, gronden van InL op te koopen, zelfs met crediet van Gouvernementswege, kan het bezit van maximum 25 bouw na in cultuurbrenging uitgebreid worden en moet zelfs de termijn, waarvoor het recht is verleend na expiratie verlengd worden. Zien we naast dit alles nog de gegevens door de klein-landbouwers bij de enquête verstrekt, o,a, da&t voor exploitatie een vrij groot kapitaal noodig is, dat de meerderheid eerst op ouderen leeftijd als klein-landbouwer begint, dat een belangrijk deel niet is opgewassen tegen Inh, concurrentie en dat in vele gevallen de verhouding tot de omgeving niet geheel is, zooals ze wezen moet, dan komt de commissie tot de conclusie, dat het niet in de eerste plaats de bepalingen zijn, doch vooral persoonlijke en economische omstandig heden (o,m, het te groot kiezen van het stuk grond), die den klein-landbouwer beletten te zijn, wat hij zou kunnen zijn. Maar daarom mag nog niet worden aangenomen, dat dat er voor hem geen toekomst in zit; evenwel zal hij zijn inzicht moeten herzien, zal hij vertrouwd moeten raken met het idee van een hard en sober bestaan en zal hij zijn kennis op Agrarisch gebied moeten uitbreiden. Gebleken is, dat de arbeidsintensiteit op Java, vergeleken bij die van Europa, zeer hoog is, doch, dat die arbeid slechts de helft oplevert en dat met heel veel moeite de opbrengst opgevoerd zal kunnen worden. Hiertegenover staat, dat deze beschouwingen het bedrijf van den tani betreffen en dat het hier gaat om een midden stand, Evenwel bleek uit de enquête, gehouden onder de klein-landbouwers, dat hun bestaan weinig ruim is en bovendien het middenbedrijf vrij veel kapitaal eischt, zoodat toch altijd met een klein bedrijf begonnen zal moeten worden. Nogmaals, zegt de commissie, wijziging van mentaliteit en betere kennis van de mogelijkheden in den landbouw zijn noodig, doch voorbarig is het om den LE, alle geschiktheid te ontzeggen. Wel is het een feit, dat een zekere ongeschiktheid thans wordt waar-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 45