46 volgende: om een meerwaarde te bepalen moet er een markt waarde zijn en die ontbreekt grootendeels, zoodat het neer komt op een slag in de lucht. Dat ontkent de commissie niet, doch van twee kwaden moet men het minste kiezen (het meeste kwaad zou dan zijn, die niet te rechtvaardigen extra winst van den Inl.). Naast dat bezwaar van dien dubbelen koopprijs komt nog de onzekerheid, daaruit voortspruitend) dat na afkoop het Gouv. niet verplicht is tot afstand. Men denke hierbij aan de gevallen, waarbij de grond niet wordt afgestaan door het voorkeursrecht der autonome lichamen, of van speciale takken van dienst, of indien de grond gereserveerd wordt voor den Inl. Een derde bezwaar tegen de procedure der eigendoms ver krijging zijn de moeite, omslag en kosten eraan verbonden. Gewezen wordt hier op het plaatsen der merkteekenen, den meetbrief, het gezegeld request, het uitgebreid onderzoek der commissie, de noodige adviezen, het gezegeld besluit van afstand, het vooraf storten van den koopprijs, de inschrij ving met het daaraan verbonden recht van 5 en de bij komende leges en sinds 1925 de voldoening der huurpenningen vóór de inschrijving, indien de grond onwettig werd geoccu peerd. Tenslotte kan het nog voorkomen, dat, indien niet alles wordt afgestaan wat gevraagd is, een nieuwe meetbrief noodig zal blijken. Soms worden ook nog voorwaarden gesteld, als het aanleggen van bepaalde werken, het betalen van hout retributies, terwijl daarnaast nog andere bedingen kunnen voorkomen. De weg is dus lang en onzeker en de gevoelens van ongelijke behandeling zijn dan ook te begrijpen, als men ziet hoe gemakkelijk de grond overgaat van den éénen Inl. op den anderen. Evenwel zijn die gevoelens niet geheel gerechtvaardigd, want men moet in het oog houden, dat het alg. belang gaat boven het groeps- of partijbelang. De commissie geeft toe, dat indien het Gouv. den afge- kochten grond geheel of ten deele voor eigen gebruik aan wendt, daarin een element van gebruikmaken van de gelegen-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 48