51 Weer een ander bezwaar is, dat er geen kadastrale opmeting en geen inschrijving van het recht plaats heeft, waardoor meer grensgeschillen zullen ont staan. De commissie geeft toe, dat dit een zwakke stee is, doch stelt daar tegenover: 1. dat aangezien extra-koopprijs en overschrij- vingsrecht vervallen, de kosten belangrijk min der zullen zijn; trouwens in het andere geval zou het eten van twee wallen geweest zijn. 2. dat grensgeschillen niet veel voorkomen en dat als ze er zijn de rechter meestal genoegen neemt met eenvoudige bewijsmiddelenzooals algemeene bekendheid, eenigszins langdurig bezit, betaling van landrente, inschrijving in desaregisters enz» Dat vaagheid en onzekerheid niet zoo groot zijn zou ook blijken uit het feit, dat de onwettige occupant zich gelukkig voelt 3. dat indien men het wenscht, men het Kadaster altijd kan laten opmeten en bovendien omzetting in westersch of agrarisch eigendom meestal mogelijk is. 4. dat het zeer de vraag zou zijn, of de strenge voorschriften betreffende kadastrale opmetingen en openbare inschrijving in de praktijk wel nageleefd zouden worden. Tenslotte wordt nog als bezwaar genoemd, dat het Inl. bezitsrecht niet vatbaar is voor hypotheek. Hiertegenover stelt de commissie dat grondverpan- dingt zekerheidstelling voor schuld en credietverband wel mogelijk zijn Ad c. Tegen deze beperking zijn geen redelijke bezwaren aan te voeren. Ad dHier geldt wie de lusten heeft moet ook de lasten dragen. Het is zeer de vraag, of een letterlijke toe passing van deze bepaling aanbeveling verdient en of het niet beter ware, althans een gedeelte dier lasten,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 53