53 valt onder het beschikkingsrecht der Inl. rechts gemeenschap Grondtransacties zullen volgens het adatrecht moe ten plaats hebben, dus zullen ze in vele streken t.o.v. het dorpsbestuur moeten geschieden. Ook de bij zondere bepalingen met betrekking tot den grond voor den InL geldend zullen op den Europeaan, die Inl. bezitrecht uitoefent, van toepassing zijn, o.a. die der grondhuur-ordonnantie. Dat brengt ook mee, dat het vervreemdingsverbod voor hem zal gelden Het personeel- en vormstatuut brengen mee, dat intergentiele rechtshandelingen van Europ., waarbij de bevoegdheid der personen beoordeeld moet worden en tevens de vorm, waarin ze te gieten zijn beheerscht zullen worden door het voor Europ. geldend recht, i.e. het B.W. Ad Deze bepaling spreekt voor zich. Zij, die zulks wenschen kunnen een beter recht krijgen, echter niet overal, daar agrarisch eigendom op de buitenbezit tingen niet voorkomt en omzetting in westerschen eigendom buiten de hoofdplaatsen niet is toegelaten. De procedure tot omzetting in agrar. eigendom is kosteloos en ook is de InL geen „koopprijs" ver schuldigd bij omzetting van zijn recht in wester schen eigendom. Als dat alles waar is, dan zou gevraagd kunnen worden, waarom dan niet direct een automatische verkrijging van een beter recht. Het eerste bezwaar hiertegen is van principieelen aard (zie hierboven). Het tweede bezwaar is, dat een eventueele regeling niet eenvoudig ZOU zijn en niet snel zou werken, daar de procedure ongeveer gelijk zou moeten zijn aan die betreffende de omzet ting van Inl. bezitrecht in agrar. eigendom. Het derde en voornaamste bezwaar, meent de commissie, is hierin gelegen, of zoo'n automatisch omzetting in

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 55