54 een beter recht wel voordeel oplevert en of de I.E. niet meer gebaat is met een InL bezitrecht. Het eenige voordeel van agrar. eigendom (dat het geen domein van het land is, is geen voordeel te noemen) is de overschrijving in openb. registers en de vat baarheid voor hypotheek. Een nadeel is de romp slomp der niet-begrepen formaliteiten. Ook geeft het Westersch eigendomsrecht maar schijnbare voordeelen en het is bekend, volgens de commissie dat de Inl, zelf voorkeur geeft aan het Inl, bezitsrecht, wat verband houdt met de veelal hoogere lasten aan het eerste recht ver bonden. Een andere vraag is, of opening tot de mogelijkheid van conversie wel wenschelijk is, daar beide soorten, voor wat betreft den Inl,, een mislukking bleken. Doch houden wij ons aan den stelregel: gelijke lusten, gelijke lasten, en spreken we de hoop uit, dat door het toekennen van die mogelijkheid het instrument nieuw leven ingeblazen wordt, dan zullen we die vraag met „ja" moeten beantwoorden. Thans volgen eenige speciale voorwaarden (III en IV), waaraan zal moeten worden voldaan om sociaal-economische redenen. III. De Europeaan-blijver zal tot de minder-bemiddelden moeten behooren. Dat het begrip wat vaag is, ontkent de commissie niet; het is de praktijk, die hier uitkomst zal moeten brengen. Op de vraag, waarom de beter - gesitueerde niet in de gelegenheid wordt gesteld, kan geantwoord worden, dat deze het niet noodig heeft. Moeilijkheden zullen zich voordoen bij vererving of verandering van staat, waardoor het bezitrecht in andere handen overgaat. Toch lijkt het de commissie niet wenschelijk hierin voorzieningen te treffen, zooals dat geschiedde in het Agrar. regl. van Sumatra's Westkust, in de klein-erfpachtsregeling en in het Regl. op de parti-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 56