57 Wat betreft de vooruitzichten voor den Europ, in den kleinen- en middenlandbouw zij er nogmaals op gewezen, dat het onredelijk is hem bij voorbaat voor de uitoefening ongeschikt te achten, maar ook moet er niet voor geijverd worden kunstmatig een boerenstand in het leven te roepen en te houden. Wel is het een plicht van de overheid om haar bepalingen zoo te maken, dat er een mogelijkheid wordt geschapen tot het uitoefenen van dien landbouw. Wat er nu in dezen te doen valt is hetzelfde als wat werd geadviseerd bij het vorige vraagstuk. De praktijk wijst uit, dat naast een kleine groep, die den landbouw op eigendoms- grond uitoefent een groote bestaat, die het doet op klein- erf pachtsgrond. Er blijkt dus behoefte aan te bestaan en wel in het bijzonder voor de minderbemiddelde. Bij de klein-erf- pacht doet zich, behalve de omslachtige wijze van verkrijging, nog het extra bezwaar voor, dat de erfpachter zich niet veilig voelt in zijn bezit; zoo kan het erfpachtsrecht vervallen worden verklaard, indien het perceel bij versterf gesplitst zou moeten worden. Niet alle bezwaren tegen den huidigen gang van zaken gaan op: het alg. belang eischt nu eenmaal bijzondere bescherming van den Inl, en men mag niet eischen een beter recht met gratis meetbrief en inschrijving. De oplossing zal in dit geval ongeveer dezelfde moeten zijn als die, welke werd gegeven voor het verschaffen van een woongelegenheid. Nogmaals zal er een uitzondering op het vervreemdingsverbod gemaakt moeten worden. Daar tegen kan men aanvoeren, dat er dan depossedeering plaats heeft, doch die zal niet veel grooter zijn dan de huidige, want ook nu heeft bij het verstrekken van klein-erfpacht in feite depossedeering plaats. Voor het huidige stelsel van klein- erfpacht zou dan nog pleiten, dat de grond altijd nog de kans loopt weer in handen van den Inl, te geraken, maar die kans is niet groot en dat voordeel weegt niet op tegen het bezwaar van het gevoel van onzekerheid. Men kan nog opwerpen, dat het gemeenschapsbelang wordt geschaad, omdat de overheid

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 59