3 De Landmeters van dit bureau geheel opgenomen in het corps Gouvernementsambtenaren en 1475* 's maands ter beschikking gesteld voor de salarissen van Landmeters, klerken, bureauonkosten enz. 1844: Eerst thans een plan ontworpen tot een statistieke opname der Inl. gronden om te komen tot een regel matige heffing der landrente* 1845: Inplaats van den Landmeter wordt de Algemeen Ontvanger belast met de inning der verponding, het geen een verlies van 5 der inkomende gelden van het landmeters kantoor beteekent. 1847: Men komt tot de ontdekking, dat er nog geen ver betering is gekomen in den ongelukkigen toestand op het Kadastraal Bureau. Door gebrek aan deskundigen en aan geld werden alle gegevens geput uit de oude koopbrieven. De Regeering besluit het bureau in dien toestand te laten. Het werk wordt vrijwel gestaakt. 1851: De eerste proef met een statistieke opname in de Residentie Cheribon. 1853: De proef gestaakt, daar de thans bevolen topografische opname tot basis zal strekken. Begonnen wordt met Cheribon, Banjoemas en Bagelen. 1857: Voor de eerste maal een programma voor het land metersexamen vastgesteld. 1859: Hoofdingenieur Tromp sterft en het Kadaster komt onder supervisie van den Resident van Batavia. 1863: De Gouvernements-Landmetersinstructie van 1837 toepasselijk verklaard voor de overige gewesten van Java en Madoera. Op de hoofdplaatsen worden onbezoldigde Gouver- nements-Landmeters benoemd door den Resident. 1864: Er heeft een reorganisatie plaats van de Statistieke Opname. Het toezicht berust bij Inspecteurs en aan het hoofd van elk der vijf (later zes) secties staat een controleur B. B., bijgestaan door een landmeter In Kedoe wordt met de werkzaamheden begonnen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 5