58 niet meer de macht heeft het recht te doen eindigen bij on economische aanwending van den grond. Dit kan evenwel grootendeels voorkomen worden door den omvang van het recht te beperken. Wat nu betreft den omvang van de te verwerven grond voor landbouwdoeleinden van den Inl, stelt de commissie voor een maximum aan sawahbezit per desa van 5 van het geheele sawahareaal. Wat betreft den drogen grond, hiervan sal het maximum, evenals bij den grond voor woongelegenheid, naar wederzijdsche behoefte worden vastgesteld. Het individueele maximum is hier las tiger te bepalen, daar de opbrengst hierbij een rol speelt. Hoewel het stellen van een grens vrij willekeurig is, meent de commissie het toch te moeten doen om klachten en moeilijk heden te vermijden. Uit te gaan van een gemiddelde van één bouw, zijnde dit genoeg voor den tani, komt de commissie niet juist voor. Van zoo'n oppervlakte aan grond zou de Europ, zich geen bestaan kunnen scheppen en zou er ook geen sprake zijn van een middenstand. Op voorbeeld van het kolonisatieterrein de Giesting komt de commissie een oppervlakte van 5 bouw wenschelijk voor, welke 5 bouw geheel uit sawah, geheel uit tegal, dan wel uit beide mag bestaan. Voor hen die grooter perceelen wenschen dienen de klein- erfpachtsbepalingen herzien te worden. Een eisch te stellen van geschiktheid als landbouwer is practisch niet mogelijk. De eisch van aanwezigheid van eenig kapitaal zal niet kunnen ontbreken, daar de mislukkingen bij de klein-erfpacht voor een groot deel te wijten zijn aan het onderschatten der finan- cieele eischen. Aspiranten zullen daarom moeten aantoonen over voldoende middelen te kunnen beschikken tot behoor lijke exploitatie, T,a,v, het absenteïsme neemt de commissie het standpunt in, dat ze niet kan eischen, dat betrokkene zelf den patjoel hanteert, doch zij wil ook niet zien, dat hij een zuiver beleg gingsobject van den grond maakt. Daarom zal de betrokkene nabij het perceel moeten wonen op straffe van vervallen ver-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 60