62 maar daarnaast wil zij, dat voor bepaalde streken, waarheen zich een zekeren trek openbaart, plaatselijk wordt vastgesteld, welke gronden voor reboisatie en voor de bevolking gereser veerd moeten worden en welke aan den klein-erfpachter afge staan kunnen worden» T.a.v. den afgekochten (formeel door den Inl. prijsgegeven) grond valt op te merken, dat deze in streken, waar het beschikkingsrecht nog bestaat, onder dat recht terugvalt» Om tegemoet te komen aan de verzwaring van de desalasten, die een practisch gevolg zijn van den afstand van het recht, wil de commissie een retributie aan de desa kas» Om niet te veel grond van een Inl. gemeente in Europ» handen te doen overgaan, stelt de commissie voor aan de laatsten, hetzij rechtstreeks, hetzij middelijk, niet meer af te staan van het totaal grondareaal dier gemeente dan de hierboven reeds genoemde maxima, waarbij onder areaal is te verstaan het bewoonde en bebouwde gebied en niet de woeste beschik kingskring» Ook t»a»v» dezen kring ware echter gewenscht slechts een bepaald deel in handen van Europ» te geven. Niets schijnt ertegen te zijn, om de voor Inl. geldende bepalingen betreffende de ontginning op de betrokken Europ. toepasselijk te maken en om de mogelijkheid tot verwerving ook te openen t.a.v. het landerijenbezitsrecht. De commissie stelt de volgende wijziging van de redactie van het vervreemdingsverbod voor: „Van rechtswege wordt nietig- en straf baar-verklaard elke rechtshandeling, onder welken vorm ook, die ten doel heeft een niet-Inl», rechtstreeks of middellijk, de beschikking te verschaffen over gronden, waarop Inl. grondrechten worden uitgeoefend dan wel over de op die gronden voorkomende opstallen of beplantingen anders dan in de gevallen bij of krachtens algemeene veror dening toegelaten". Het volgende punt had nog de aandacht der commissie: Van Inl. zijde wordt erop gewezen, dat bij gelijksoortige bodemcultuur de Europ. onder gunstiger omstandigheden zal kunnen werken dan de Inl. Uit een nota, door het volksraads lid Kasimo aan de commissie overgelegd, blijkt, dat de lasten

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 64