65 GROND VOOR DEN NEDERLANDER door Mr, S. Jaarsma. Soerabaja 1936. Voor ons ligt de nieuwe brochure van MrS. Jaarsma, op grondrechtgebied een goede bekende als schrijver van „Rechten op grond in Nederlandsch-Indië 1923", geboren als een reactie op het rapport der Commissie Spit* De Landmeter van het Kadaster komt dagelijks in contact met de grondrechten en hunne grenzen, zoodat met een summiere bespreking in ons tijdschrift niet kan worden volstaan, vooral daar van kadastrale zijde geen adviezen omtrent de thans hangende kwestie zijn verstrekt. Het boek is verdeeld in 5 hoofdstukken t.w. vervreemdings verbod, rechten op den grond, kadaster, grondrechten, sol justitiae illustra nos. Het vervreemdingsverbod geldt alleen in het rechtstreeks- en niet in het zelfbestuurs gebied. Wij moeten hierbij op merken, dat in de zelfbestuurde landschappen en de Oost kust van Sumatra, waar het grantstelsel werkt, door de invoering van sultansgrants en controleursgrants ongeveer dezelfde toestand is geschapen. Schrijver is tegenstander van het vervreemdingsverbod om de practische en historische onhoudbaarheid en de on billijke werking. Het door de Commissie Spit ingenomen standpunt tegen intrekking van het vervreemdingsverbod om adatrechterlijke, economische en staatkundige redenen wordt door Jaarsma bestreden. Op het jongstleden te Batavia gehouden juristencongres is duidelijk gebleken, dat zeer verschillende standpunten ten opzichte hiervan worden ingenomen, waarbij uiteraard deze kwestie uit een zuiver rechtskundig oogpunt is bekeken. Bezien we deze aangelegenheid uit een staatkundig en maatschappelijk oogpunt, dan dient opgemerkt te worden, dat inderdaad bij een voortschrijdende ontwikkeling van

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 67