67 Indien voor elke groep van desa's (gecombineerd naar grootte en aantal rechten) een onder deskundige supervisie werkende Inlandsche opnemer beschikbaar was, zou een groote stap in de goede richting gedaan kunnen worden. Onze gedachten gaan hierbij naar het nabij gelegen Fransche ,,protectorat du Tonkin", waar onder directe leiding van den Kadastralen Dienst met behulp van 6000 door dezen dienst opgeleide Inlandsche opnemers in de jaren 1926 tot 1930 zijn opgemeten ongeveer 14 millioen perceelen, ver spreid over 7600 dorpen. (Zie Monographie Générale du Cadastre en Indochine par E. Reny, Ingenieur-Géomètre et chef du service du Cadastre au Tonkin). Vanzelfsprekend was voor de goedkoope gronden een andere maatstaf van nauwkeurigheid aangelegd dan voor de duurdere gronden, gelegen in de bebouwde kommen van steden en nederzettingen, welke laatste gronden speciaal door den dienst van het Kadaster gemeten zijn. Een bestu deering ter plaatse van de aldaar gevolgde werkwijzen zou voor Indië verrassende resultaten kunnen opleveren. We kunnen het aantal grondbezitters volgens bekomen mondelinge inlichtingen van deskundige zijde voor Java stellen op 7 millioen, met een aantal perceelen van 22 millioen, waaruit in verband met het bovenstaande de gevolgtrekking mag worden getrokken dat de oplossing geen utopie is. Weer lezen we in dit hoofdstuk van lijdensgeschiedenissen, proeven welke mislukt zijn, van registratie en metingen der landrente, welke voor rechtszekerheid en grondcrediet niet zijn te gebruiken; we lezen van reeds voor de daad werkelijke bemoeiing van de Nederlanders met bestuur en wetgeving bestaande inheemsche grondadministraties, waar door het bestaan eener behoefte van Inlandsche zijde, niet meer als vraagstuk te behandelen is (Bali, Minahasa). We lezen verder van den Sultan Soleiman van Lingga, die 1880 een goed Kadaster invoerde in zijn gebied (het Torrens stelsel, dat eveneens in het gewest Oostkust van Sumatra leeft en helaas wat betreft de controleurs-grants en Deli Mij.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 69