68 grants door de opstalregeling en de bemoeiingen der gemeen ten wordt verdrongen)dat door ondeskundige behandeling dezelfde fouten vertoont als opgemerkt kunnen worden op de Oostkust van Sumatra, waar de gemeente Medan een goede registratie heeft laten opzetten door een deskundige landmeter om een oplossing te krijgen voor den grantchaos. En als we lezen van de stroppen gehaald door de Volks- credietbanken, als gevolg van onbetrouwbare registers, van de praktijk, die snakt naar schriftelijke bewijsstukken van Inlandsche grondrechten, wonderbaarlijk in tegenstelling met het rapport der Commissie Spit, waarin de ervaring van de rechterlijke macht is gepubliceerd, dat geschillen niet aan de orde van den dag zouden zijn, van den chaos van onzeker heid ten aanzien van rechthebbenden en grenzen, dan kunnen wij, vooral nu de mogelijkheid op moeilijkheden door een eventueele aanname van de voorstellen der Commissie Spit wordt uitgebreid (met uitschakeling van de financieele consequenties), voor 100 instemmen met de conclusie van Jaarsma, dat alle Inlandsche gronden ten spoedigste dienen te worden gekadastreerd en een deugdelijke regis tratie der rechten moet worden opgezet, terwijl dan tevens een organisatie voor de bij houding dient te worden geschapen, omdat anders het geheele instituut binnen afzienbaren tijd waardeloos zal zijn geworden» We mogen hieraan toevoegen, dat de instelling van een Inlandsch Kadaster geenszins een vraagstuk is dat nu is ontstaan» Zoowel van juridische als van bestuurszijde is de wenschelijkheid tot invoering herhaaldelijk in het licht ge steld» Blijkens de onder goedkeuring van de Regeering genomen proeven, is zij eveneens van de wenschelijkheid overtuigd; de financieele consequenties hebben tot heden echter te veel gewicht in de schaal gelegd. Het opnieuw be kijken van dit vraagstuk ligt echter geheel buiten de bedoeling van dit artikel, maar we kunnen wel opmerken, dat door het inschakelen van den blijver in het desaverband, het leger der argumenten voor invoering met een hoofdofficier is uitgebreid.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 70