70 niet anders dan de rechtszekerheid ten goede kan komen en het dilettantisme op grondzakengebied met één slag zou uitroeien. Het spijt ons echter zeer dat wij, tot heden goede mee- leggers met Jaarsma, in dezen met hem verregaand van meening moeten verschillen en wel om de volgende redenen: 1. door een eventueele invoering van deze figuur zou een ongeveer analoge toestand geschapen worden als bestaat bij de registratie van de zakelijke rechten en de levering daarvan. Voldoet deze toestand in de praktijk maar matig, bij deze constructie zouden de moeilijkheden nog grooter worden, door de splitsing van de object en subjectadministraties, omdat deze niet altijd op dezelfde plaats zullen zijn gevestigd, 2. De ressorten der Landraden zijn te uitgebreid. De ontwikkeling van den Inlander is nog lange niet zoover gevorderd, dat hij zich al de noodige moeite zou willen getroosten ter verkrijging van meerdere rechtszekerheid t.a.v. zijn bezit en crediet. Gevreesd wordt in dit verband, dat zonder dwingende voorschriften, die als houdend geen verband met de bestaande toestanden in de desa, de comparitie voor den Landraad onoverkomelijke moeilijkheden zal opleveren. De Inlander zal in den Landraadsvoorzitter niet zoozeer den administratieven ambtenaar zien, maar voornamelijk den strafrechter. (Zie o.m. Westra, de Indische Staats regeling. In de betreffende literatuur wordt hieraan voor een groot deel het mislukken van het instituut Agrarisch eigendom geweten). Bovendien zullen de partijen in doorsnee eenige dagen hun desa moeten verlaten en hun werk achterlaten voor het voldoen aan de benoodigde formaliteiten. Het resul taat zou zijn, verzuim van overschrijvingen, verhei- melijking van overgangen. Jaarsma zelf geeft de treurige geschiedenis van den Agrarischen eigendom. 3. Het bestaan van twee administraties naast elkaar en mogelijk op verschillende plaatsen maakt de regeling

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 72