71 noodeloos ingewikkeld en kostbaar, aangezien registratie systemen met succes in toepassing zijn met één boek houding voor beide administratiesIk moge hier verwijzen naar de Oostkust van Sumatra, het gewest met de grant- rechten, waar de administratie is opgezet naar het Torrens-stelsel en waarbij beide administraties in één hand zijn. Ofschoon ernstige fouten in den opzet en bijhouding helaas voorhanden zijn, is het wel opmerkings- waard, dat in de gemeente Medan, waar als gevolg van de z.g* grant chaos de oud-Landmeter van het Kadaster Gerard Jansen, de wanorde, ontstaan op de kantoren van den controleur en den Karapatan heeft geregeld en in de laatste 15 jaren als registratie- en overschrijvings ambtenaar heeft gefungeerd, deze registratie en over schrijving, ondanks het ontbreken van een wettelijken grondslag, zooals dit het geval is bij de zakelijke rechten, door den rechter worden geaccepteerd. Bij het heengaan van genoemden functionnaris was de door de gemeente ingestelde commissie, waarin onder voorzitterschap van den Wethouder van grondzaken zitting hadden, de Rechter-commissaris voor de In- en Overschrijving, de Chef van een der advocatenkantoren, de oudste op Medan gevestigde notaris en steller dezes, dan ook van oordeel, dat de bestaande toestand bestendigd moest blijven en dat een ervaren Landmeter van het Kadaster als Hoofd van het gemeentelijk kantoor van grondzaken moest worden benoemd. Blijkens de ervaring in het huidige stelsel van over schrijving van zakelijke rechten wordt in het algemeen het werk van Overschrijvingsambtenaar beschouwd als een bijbaantje, hetgeen eenige jaren moet worden waar genomen. Dit zal ook in het systeem van Jaarsma als gevolg van overplaatsing en promotie het geval zijn, waarom gevreesd mag worden, dat de animo om zich te spe- cialiseeren op grondrechtgebied niet zoo algemeen zal zijn als noodig is voor een bezetting van alle landraadkantoren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 73