73 De in Europa zoo noodzakelijke en met succes toegepaste ruilverkaveling geschiedt eerst indien tenminste één vierde der rechtstreeks belanghebbenden het verzoek daartoe doet (art. 14 van de wet van 31 October 1924, S. 481). Hiermede zou kunnen worden bereikt een langzaam voort schrijdende invoering, verband houdend met de behoefte, zoodat in de desa's, waar men wenscht te volstaan door navraag uit te maken wie de rechthebbenden zijn en waar voorshands de behoefte aan een registratie niet gevoeld wordt, geen nog niet gewenscht en nog niet begrepen instituut wordt ingevoerd. De collectieve regeling, noodzakelijker wijze ingevoerd bij de ruilverkaveling, zou ook voor deze materie gewenscht zijn. Een incidenteele behandeling van delimitatie, kadastreering, registratie zal een efficiente bedrijfsvoering ten zeerste belemmeren. In het algemeen mag worden aangenomen, dat in de nabijheid van groote steden, waar de bevolking meer en meer in contact komt met de Westersche cultuur, de registratie als een noodzakelijkheid wordt aangevoeld. (Wij willen hierbij wijzen op gebiedsdeelen als Minahassa en Bali, waar voor de wenschelijkheid van invoering van een registratie door geleerde schrijvers is betoogd). Voegen wij hieraan toe de groote waarschijnlijkheid, dat de blijver zich bij voorbaat zal vestigen in de nabijheid der groote steden, dan conclu- deeren wij, dat het kostenvraagstuk tegenover de noodzaak zal moeten wij ken. De noodzakelij kheid van invoering van een regi stratie-systeem in deze centra's zal door het brengen van den blijver in het desaverband een maximale waarde gaan bereiken. Een eventueel in te voeren stelsel van registratie, over dracht en credietverleening en royeering zal naast de waar borgen voor de rechtszekerheid moeten geven een mogelijkheid tot een weinig kostbare, eenvoudige en soepele uitvoering. De organisatie, welke aan deze eischen zal beantwoorden, zal kunnen worden opgezet met hier geboren en hier blijvend personeel, mits onder leiding en doorloopende supervisie van deskundigen op grondzakengebied, zoowel juridisch,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 75