75 voeren stelsel gemeen goed is geworden. Om aan het bezwaar tegemoet te komen, dat de districtshoofden overbelast zijn met bestuurswerkzaamheden en de gewenschte decentralisatie maar gedeeltelijk is bereikt, zouden ambulante ambtenaren met den rang en ontwikkeling van onderdistrictshoofden kunnen worden ingeschakeld, die op de pasardagen zitting houden in de desa's. Boven dezen fungeerenden Inheemschen notaris, zal in aangelegenheden, de administratie der objecten en subjecten betreffende, staan de registratieambtenaar, die de obligaties van het districtshoofd ontvangt en de noodige aanteekeningen stelt op de medegezonden grantacte en minuutstukken en de registratie zal bewerkstelligen. Hij zal het districtshoofd in alles ter zijde staan. Hoe de registratie van de mutaties door versterf moet plaats hebben, zal afhangen van de bestaande of in te voeren verordeningen. De registratie zal de benoodigde gegevens moeten ontvangen van de bevoegde instantie, welke de erf genamen en hunne porties vaststelt. De bezwaren tegen de voorgestelde constructie van Mr. S. Jaarsma, hiervoor onder nos 2 en 3 geopperd, kunnen geheel worden opgeheven door den Kadastralen Dienst, meer in het bijzonder de bij dien dienst werkende Landmeters de registratie der objecten en subjecten op te dragen. Het behoeft waarschijnlijk geen betoog, dat de Kadastrale Dienst de groote deskundige is op het gebied van grondadmini- straties, de specialist der specialiteit. Het feit, dat de gerech telijke akte in Indië algemeen als eigendomsakte wordt beschouwd, is voor een groot gedeelte te danken aan de wijze, waarop door dezen dienst de administratie van het object wordt gevoerd en door de voorlichting gegeven aan den Overschrijvingsambtenaar. Aangenomen mag worden, dat de registratie der rechten bij de Landmeters van het Kadaster in veilige handen is; zij toch zijn in feite de verzorgers van de rechtszekerheid van het grondbezit en het daarop steunende grondcrediet.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 77