87 meting met latten of meetveren door terreinobstakels als muur tjes, erf-afscheidingen, grasbermen enz. bezwaarlijk de ver- eischte nauwkeurigheid kan opleveren. Dit nadeel heeft bij mij niet zwaar gewogen, omdat het over al hellende terrein en de kronkelende wegen een opt.-lengteme ting afdwingen. Bovendien leert de jongste historie, dat sedert de invoering der horizontale baken en nauwkeuriger afstand meters voor hellend terrein, meer en meer wordt overgegaan tot optische lengtemeting. De hooge kosten der goede opt. af standmeters houden ten intensievere doorvoering van dit sys teem uiteraard zeer tegen. Totdat wederom een betere verzekering den boven beschre ven paal zal verdringen, wordt momenteel in het algemeen deze paal voor vastlegging van nieuwe polygoonpunten voorgeschre ven, met toepassing van een ondergrondsehe verzekering mid dels een tegel, geplaatst 1 dm beneden den paal, in het cen trum. Te Berastagi is de tegel niet aangebracht. Met het oog op de gegeven terreinsomstandigheden is hier en daar deze wijze van verzekering bezwaarlijk toe te passen. Dit bleek bij de kortelings geregelde polygoneering van Palem- bang. In samenwerking met de gemeente wordt daar een ver zekerd polygoonnet gelegd, dat tevens als waterpasnel zal dienst moeten doen. Lag het aanvankelijk in de bedoeling aldaar de nieuwe be tonnen palen te gebruiken, hiervan moest echter worden af geweken, omdat op vele plaatsen onder een harde korst van 0.6 tot 1 m, een modderachtig gedeelte wordt aangetroffen, dat zich over eenige meters in benedenwaartsche richting uil- strekt. De kans, dat de palen zullen verzakken, bereikt hier een maximum, waarom besloten werd tot het plaatsen van Straus- palen, welke meer contact hebben met de harde aardkorst. Fi guur 2 geeft een teekening van de Palembangsche Straus-poly- goonpalen. Na het boren van een gat, wordt het beton ter plaatse gestort, tegelijk met het plaatsen van de aan te brengen bewa pening en bout.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 10