88 Deze verzekering zal ook bij het verplaatsen van een poly goongedeelte te Batavia worden toegepast, waarbij de paal zal komen onder het trottoir en zal worden afgedekt door een met K.P. gemerktcn en wegneembarcn tegel. De Inspecteur van het Kadaster, E. Ellinger, vertelde mij reeds te Soerabaja een eenvoudigere maar soortgelijke verze kering te hebben toegepast. Het past wel in het kader van dit artikel te wijzen op de conclusie van de le Commissie op het eerste congres van de Nederlandsche Landmeetkundige Federatie te Hilversum op 2 en 3 October 1936, (naar aanleiding van de rapporten van dc landmeters van het Kadaster Haasbroek en Libois res pectievelijk te Amsterdam en te Maastricht), welke conclusie hier woordelijk wordt overgenomen. „Liet is gewenscht, dat bij het Kadaster meer dan tot nu toe het geval is, in daarvoor geschikte terreinen, voor de verzeke ring van vaste punten gebruik wordt gemaakt van bronzen of koperen bouten, ingelaten in metselwerk. Het gebruik van bouten verdient de voorkeur boven een andere verzekeringsme thode. Van plaatselijke omstandigheden zal afhangen of het vaste punt zal samenvallen met het voorvlak van den bout of met een op bepaalden afstand daarvoor gelegen punt". Zeer zeker zal in daarvoor geschikte terreinen deze boutver zekering een verbetering van de bestaande wijzen voor verzeke ring kunnen beteekencn. In de kademuur van het afvoerkanaal te Batavia (downtown) is deze boutverzekering door oud colle ga K.G. Hulla met succes toegepast, terwijl de invoering van het Zwitsersche systeem voor verzekering van de detail-poly- goonpunten en hulppunten bij de hermeting van Buitenzorg in het gedeelte Chineesche kamp is afgestuit op geringe bezwaren. Naar mijn meening is een incidenteel gebruik van bouten in Ned. Indië heelemaal niet gek. Daarbij zal deze methode in het algemeen beperkt moeten blijven tot de winkelwijken en Chi neesche kamp-complexen en zal speciaal gelet moeten worden op den staat der voor deze verzekering in aanmerking komende gebouwen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 11