90 Zooals boven reeds werd vermeld, was het de taak der com missie na te gaan of het mogelijk en wenschelijk was voor zieningen te treffen in verband met het grondbezit der J.E. met in achtneming van de huidige beginselen van agrarisch be leid. Daaromtrent had zij de Regeering van advies te dienen en daaraan had zij zich te houden. Daarnaast was een harer grondgedachten gelijkwaardigheid van recht, m.a.w. geen be voordeeling van den een boven den ander. Uit dit alles blijkt wel, dat haar taak verre van makkelijk was, te meer daar ze bovendien eventueelc politieke klippen had te omzeilen. Allereerst was dus rekening te houden met de huidige be ginselen van agrarisch beleid, als daar zijn het domeinbeginsel en het vervreemdingsverbod. Het eerste is te vinden in art. 1 van het Agrarisch Besluit (K.B. 1870 S. 118, alleen geldend voor Java en Madoera), de Algemeene Domeinverklaring voor de Gouv. landen in de Buitengewesten (S. 1875 - 119a) en in het gehandhaafde art. 1 der overigens vervallen Erfp. ordon nanties voor Sumatra, de residentie Menado en de residentie Z. en O. afdeeling van Borneo S. 1874 - 94f 1877 - 55 1888 - 581 en was en is nog de basis voor de door het Gouvernement ge volgde agrarische politiek. Het tweede beginsel, in zekeren zin een uitvloeisel van het eerste, is o.m. neergelegd in Stbl. 1875 - 79 en beoogt de bescherming van den lnl. tegen depos- sedeering van zijn grond. Nu kan men, gelijk Mr. S. Jaarsma, wel opkomen tegen domeinverklaring en vervreemdingsverbod en een radicale af schaffing van beide voorstaan ,doch daarmee tast men tevens een der hooger genoemde beginselen aan. Als was ze pro-afschaffing geweest, ook dan had de com missie zich niet op het standpunt van Jaarsma kunnen plaat sen, gezien de taak, die voor haar was uitgestippeld. lievige strijd is reeds tal van jaren door geleerden van naam gevoerd tegen de domeinverklaring en de daarop uitgeoefende critiek „Grond voor den Nederlander". Zie de boekbespreking in de vorige aflevering van dit tijdschrift.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 14