91 was in de meeste gevallen alleszins gerechtvaardigd. Prof. Mr. C. Van Vollenhoven en zijn school verwerpen de gchecle do meinverklaring, zoowel t.a.v. de bouwgronden, als van de woes te gronden 1), terwijl Mr. G. J. Nolst Trenité, voorheen Ad viseur voor Agrarische Zaken, thans hoogleeraar te Utrecht, haar slechts aanvalt voor zoover zij slaat op de Inl. gronden in duurzaam gebruik. 2) Dat alles moge waar zijn, toch ziet het er niet naar uit, dat de Regeering in de naaste toekomst haar standpunt zal verlaten en daarom zullen we bij de oplossing van het vraagstuk ter dege ermee rekening dienen te houden. Stel evenwel, dat de regeering toch overging tot het verlaten van het domeinbeginsel, al was het slechts alleen t.a.v. de gronden, waarop duurzaam Inl. gebruiksrechten rusten, zou zij dan tevens het vervreemdingsverbod moeten intrekken J. Zouden we ons houden aan de uitspraak van Jaarsma, dan zou die vraag bevestigend beantwoord dienen te worden. Deze betoogt bij zijn bestrijding van het vervreemdingsverbod het vol gende 3) „Echter niet alleen practisch ook historisch is het vervreemdingsverbod onhoudbaar. Immers dit verbod is geba seerd op en een uitvloeisel van de domeinverklaring, waarmee het staat en valt. Deze domeinverklaring nu waarop de geheele agrarische wetgeving van het Gouvernement steunt is in lijn rechten strijd met het adatrecht. Dit blijkt duidelijk uit Van Vollenhoven's geschriften. Van Vollenhoven noemt de domein verklaring „een antipathieke wanconstructie, historisch onhoud baar, theoretisch een bron van misvatting (ook voor den wet gever zelf) en van wanbegrip!" Nu mag het waar zijn wat Van Vollcnhoven zegt gelijk we reeds zagen zijn vrijwel alle er kende schrijvers het daaromtrent eens, al gaan ze allen niet zoover als Van Vollenhoven daarmee is de onhoudbaarheid van het vervreemdingsverbod nog niet bewezen. Zie o.m. „De Indonesiër en zijn Grond". 2) Zie liet door hem uitgebracht Praeadvics, opgenomen in „Handelin gen der N.I. Juristen-Vereeniging, 1917". 3) t.a.p. pag. 18.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1937 | | pagina 15